Kompletní průvodce úvěry pro začátečníky

Kompletní průvodce úvěry pro začátečníky - ilustrační foto

Jako začátečník můžete mít s některými pojmy a informacemi v souvislosti s úvěry problém. Mohou se vám zdát nepochopitelné, zmatené nebo úplně nepodstatné. V tomto článku vám proto přinášíme kompletního průvodce světem půjček a úvěrů, a to na příkladu půjčky od zaplo.cz. Na té si vše vysvětlíme a ukážeme. Nebojte, nebude to nic složitého.

RPSN, úroky, p.a.

Tyto tři údaje najdete skoro u každé půjčky. Pokud jste na ně ještě nenarazili, jste šťastný člověk. Nebude to ale dlouho trvat a taky vás doženou. A co vlastně značí? Co znamenají? Na konkrétní definici se můžete podívat kamkoliv na internet. Určitě jich najdete tisíce. Ve většině případů nad nimi ale budete jen kroutit hlavou a ve výsledku vám vlastně nic neřeknou.

My na to půjdeme jinak. V podstatě vám tyto údaje říkají, kolik nakonec za půjčku přeplatíte. Když si totiž půjčujete, musíte počítat s tím, že určitou částku přeplatíte. Ať chcete nebo ne. Je to zkrátka daň za to, že jste si půjčili. A právě tento údaj určuje, kolik to bude. Vy ale na to můžete přijít velice jednoduše:

Měsíční splátky X Doba splácení

Tak získáte přesnou částku, jakou celkem společnosti zaplatíte, a tak jasně uvidíte, kolik oproti půjčené částce přeplatíte. Jednoduché.

Zdarma vs. na úroky

Dále jste už možná také zaznamenali, že jsou některé půjčky zdarma. To znamená, že přeplacená částka navíc činí 0 Kč. Vrátíte tedy přesně tolik, kolik jste si na začátku půjčili. Jednoduché.

Jenže pozor! Většinou je půjčka zdarma jen ta první, na začátku. Tak to má třeba zmiňovaná společnost zaplo.cz. První půjčku u ní máte zdarma, ale všechny další už klasicky s úroky. Podruhé, potřetí, počtvrté… tedy zaplatíte vždy něco navíc. Toto si hlídejte!


Čtěte také:
Velké srovnání RPSN u 10 nebankovních půjček!
Co je to RPSN (roční procentní sazba nákladů)


Půjčky jsou jen pro případy nouze

A na závěr zde musíme doplnit, že půjčky fungují pouze jako záchranný kruh. Nikdy by neměly figurovat jako hlavní zdroj financí a určitě by neměly řešit jednoduché finanční trable. Nenechávejte si proto s nimi ovládat život a volte je až skutečně ve chvíli největší nouze.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*