Jak řešit problémy při splácení úvěru

Řešení problémů

Ocitli jste se v situaci, že už nemůžete splácet svou půjčku či úvěr? Máme pro vás několik užitečných rad a tipů, které můžete využít, abyste se ze svých dluhů co nejdříve dostali. Před touto situací vás může ochránit uzavřené pojištění platební neschopnosti. Pokud ho ale nemáte sjednané, teď už je pozdě ho začít řešit.

S dluhy má velké problémy celá řada českých domácností i firem. Zadlužení v Čechách stále vzrůstá a stát už pomalu chystá změny, které mu mají v budoucnu zabránit. Jestliže se teď ocitnete v situaci, kdy už nemáte další peníze, které byste mohli použít na splátku úvěru a ta je již v prodlení, tak zde jsou způsoby, jak tuto situaci dobře vyřešit.

Obraťte se na věřitele

Co nejdříve kontaktujte poskytovatele půjčky či úvěru a seznamte ho se svým stavem. Pokud máte sjednanou krátkodobou půjčku nebankovního charakteru, můžete si ji za malý poplatek většinou prodloužit a získat tak nějaký čas navíc na sehnání chybějící hotovosti. Pokud se jedná o úvěr v bance nebo u spolehlivého soukromého poskytovatele, většinou vám nabídnou hned několik řešení.

Situace by se měla vyřešit ke spokojenosti obou stran. Dluh vám samozřejmě odpuštěn nebude, ale často se s vámi věřitel domluví na individuálním splátkovém kalendáři, ve kterém budou nižší měsíční splátky, než jaké jste hradili doposud – úvěr ale budete splácet déle. Případně na nějakou dobu lze zařídit i odklad splátek. Tato situace se vždy řeší individuálně a my vám tak nedáme univerzální návod.

Využijte odborné dluhové poradny

Na internetu působí i takzvané dluhové poradny, ve kterých můžete požádat o konkrétní radu. Takovou radu byste jinak dostali třeba od právníka, ten ale něco stojí. Dluhové poradny jsou provozovány obvykle zdarma. Dluhová poradna vám rovněž může pomoci sestavit splátkový kalendář, který by pro vaše potřeby byl optimální a vy pak s poskytovatelem úvěru naleznete společný kompromis.

Požádejte o oddlužení

Když už není jiné východisko a vy víte, že svůj dluh nedokážete uhradit, můžete vyhlásit osobní bankrot. V takovém případě nemusíte platit celkový dluh, ale uhradíte pouze 30 % z přihlášených pohledávek. Dluh odvádíte v měsíčních splátkách po dobu maximálně 5 let.

Problémům se splácením je ideální se samozřejmě vyhnout. Půjčujte si proto vždy s dobrým rozmyslem na věci, které opravdu potřebujete. Nepůjčujte si zbytečně velkou částku, u níž hrozí, že ji nezvládnete splatit v požadovaném termínu. Taková půjčka se na první pohled může zdát výhodná, nakonec se vám ale může prodražit a přivést vás až do osobního bankrotu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*